Vincent Van Gogh – Ayçiçekleri ( Ölümün Resmi)

Resme baktığımızda gördüğümüz şey ‘ölme’ eyleminin gerçekleşmesidir. Burada yaşayan çiçeklerin artık canlılıklarını yitirdiklerini, solmaya yani ölmeye başladıklarını görüyoruz.

Peki bir insan renkli, canlı, hayat dolu resimlerin oldukça popüler olduğu bir dönemde neden böyle bir resim yapma gereği duyar ?

Vincent Van Gogh her geçen gün biraz daha ölüyordu. Ve tıpkı yaratıcısı gibi resimleri de aynı kaderi paylaşıyorlar…

Van Gogh 30 yaşına kadar Rahiplik yapmış, bir fahişeye aşık olduğu için mesleğinden ihraç edilmiş ve daha önce eline hiç fırça almamış bir dahidir. O kendi küçük dünyasında büyük işler çıkarmayı başaran ender sanatçılar arasındadır. Resme baktığımızda bunda ne var ben daha güzelini yapabilirim diyebilirsiniz. Ancak emin olun yapamazsınız. Olur da bir gün resmin gerçeğine bakma şansı yakaladığınızda gördüklerinizin zihninizden kolay kolay çıkmayacaktır.

Van Gogh epilepsi hastalığından kurtulma adına kendisini sanata adadı, ölünceye kadar da resim yapmayı bırakmadı. Karnına bir kurşun sıkıp, kendi yaşamına son verdiğinden bu güne yıllar geçmesine karşın, resimleri bakan hemen herkesi etkisi altına almayı başarmaktadır.

Ağıt Uludağ

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
, ,

12 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir