The Elephant Man

Yönetmenliğini David Iynch’in baş rolünü ise Dr. Treve rolüyle  Anthony Hopkins’in oynadığı bir başyapıt diyebiliriz Fil Adam için. En iyi aktör, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dalları da dahil olmak üzere toplamda 8 dalda Oscara aday olmuştur ancak bunların hiç birini almaya hak kazanamamıştır.

Filmin siyah beyaz olması filmin doğasının izleyiciye iyi bir  şekilde  yansıtılmasına neden olan unsurlardan biri. Filmin ilk sahnesi her ne kadar garip ürkütücü hatta belki de saçmalık olarak gelse de filmin geneliyle ilgili bize çok şey anlatıyor. Film Dr. Travesin bir sirkte Fil Adamı duyması ile başlıyor. Merakı ve tıp dünyasında yükselme hırsı ile bütünleşmiş Dr. Traves ücret karşılığında Fil Adamı bir toplantıda bilim adamlarına gösteriri gören herkesin çok şaşırdığı Fil Adam yani John Merrric herkesin ilgi odağı olur. İlginç ve akılda en kalıcı olan sahnelerden biri de Dr.Travesin Fil Adamı ilk kez gördüğü sahnedir Anthony Hopkisn bu sahneyi oynayışıyla insanı gerçekten şok etmeyi başarıyor.

elephant-man-1980-17-g

Filmde seçilen müziklerde film atmosferinin hüzünlü yönünü kuvvetlendiriyor.

Filmin bir diğer ilginç sahnesi ise  John Merrici ilk kez Hastanede inceleyen Dr. Travesin o gittikden sonra camdan bakarken arkadaşının ruhsal halinden ve zekasından hiç bahsetmediği üzerine bir eleştiri alır. Bunun üzerine Dr. Traves o bir idiot der. Daha sonra ise sözünü umarım öyledir diyerek yineler. Ancak filmin ilerleyen sahnelerinde bunun aksine John Merric’in zeki bir insan olduğu hatta kibar, sevecen ve duygu dolu bir insan olduğunun anlaşılması insanı istemsiz bir şekilde üzüyor.

em

Dr. Traves John Merric’i ilerleyen sahnelerde sirkten ve sahibinin yaptığı işkencelerden kurtarır. Ancak bir ikilem içerisine de düşer bu zaman zarfında. İyice ünlenen John Merrici kraliyet ailesinden, ünlü aktörlerden, burjuva sınıfından insanlar ziyarete gelir. Dr. Traves ise buna izin verir. Bu durumun sirkten tek farkının bir hastanede yaşandığını fark ettiğinde ise ben iyi bir insanmıyım diyerek kendini sorgulamaya çeker.

Filmde en etkilendiğim sahne ise John Merricin Dr. Travesin evine ziyaretidir. Bu sahnede Dr. Travesin eşi John Merrice oldukça kibar davranır ve John bu sahnede ”bugune kadar hic bir bayan bana bu sekilde iyi davranmamisti.” der.

John-Hurt-as-John-Merrick-in-The-Elephant-Man-john-hurt-30963010-2560-1673

Bir diğer ilginç durum ise filmin en başlarında herkesten korkan hatta konuşmayan Fil Adamın zamanla Dr. Traves ve etrafındakilere arkadaşım diye hitap etmesidir. Ne acıdır ki daha önce hayatında hiçbir arkadaşa sahip olmayan John Merricin gerçek arkadaşı Dr. Travesmidir yoksa onu o sirkten kurtaran cücemidir sorusuda aklıma gelmiyor değil.

Filmin en etkileyici sahnelerinden biride gizlenerek yolculuk yapan John Merricin kıyafetlerinin çıkması ve insanların sürü piskolojisi ile onu kovaladığı ve sıkıştırıdığı sahnedir. Bu sahnede John Merric bağırır ve der ki “Ben insanım ben hayvan değilim”

Film genel olarak iyi adam’ın ötekilerin arasında varolma çabası olarak da seyredilebilir. İnsanlığın iki yüzlülüğünü gözünüze muhteşem bir şekilde sokan, psikolojik bir film. İnsanların ön yargılarını, kişisel görünüşe verdikleri iğrenç önemsemeyi, acımayı, alay etmeyi, düşünmeden insanları kırmayı ve belki de insanlığın ne kadar vahşi olduğunu gösteren modern sinemanın baş yapıtlarından biri bu anlamda The Elephabt Man.

The-Elephant-Man

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
, , ,

12 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir