Televizyondan Sinemaya En İyi Uyarlamalar

 

BB2

The Blues Brothers(Cazcı Kardeşler)

Amerikan komedisinin mihenk taşlarından Saturday Night Live’ın kadrosundan pek çok yıldız çıktı.Çıkmaya devam ediyor.Dan Aykroyd ve john belushi -ki şovun 1976’daki efsanevi ilk kadrosunun belki de en önemli oyuncularıydı – kusa bir skeç için yarattıkları Blues Brothers karakterlerinin bu kadar popüler olacağını hiç düşünmediler.İkisi de Chicago tipi blues müziğinin hastasıydı.Arkalarına ünlü müzisyenlerden oluşan bir grup alarak üç dakikalık bir şov yaptılar.Bu skeç sadece bir kaç sene sonra tüm dünyayı kasıp kavuracak mükemmel bir modern Amerikan müzikaline dönüşecekti.Harika müziklerin yanı sıra çok da komik bir filmdir.

MI3

Mission Impossible (Görevimiz Tehlike)

Şimdiye kadar sinema için dört tane Görevimiz Tehlike çekilmiş olsa da halen en iyisi Brian De Palama’nın 1996 tarihli ilk filmi. Tom Cruise’nin başrolü John Voight’la paylaştığı film dizide olduğu gibi bir ekip macerasını anlatmaz.Ne de olsa Cruise’nin merkezinde olduğu bir macera olması gerek.Fakat bu küçük detayı göz ardı ederseniz.,Bourne filmlerinden çok daha eğlenceli,klasik bir casusluk filmiylekarşı karşıya olduğunuzu fark edeceksiniz.Hikaye biraz gereksizce karmaşık olsa da, filmin merkezinde soğuk savaş sonrası kafası kesik tavuk gibi bir oraya bir buraya giden Amerikan dış politikasına iyi bir gönderme vardır.

Fugitive_S3V1_DVD_Front1
The Fugitive (Kaçak)

Türkiye’de yetmişlerde gösterildiğinde herkesi televizyon karşısına bağlayan dizilerden biri Kaçak.Karısını öldürmekle suçlanan Dr. Kimble’ın hem polisten kaçması hem de aynı zamanda karısının gerçek katili olan tek kollu adamı bulmaya çalışmasını anlatan dizinin 1993’te sinemaya uyarlanmasıbüyük olay olmuştu.Dr. Kimble rolünü Harrison Ford’un oynamasıda haliyle ilgiyi epey arttırdı.Andrew Davis’in filmi,orta yaşlı bir kahramana sahip olan entellektüel bir aksiyon filmidir.Artık bu tip filmler pek çıkmıyor Hollywood’dan. Geçenlerdeyeniden izledim hala çok iyi.

Naked-GunThe Naked Gun

Parodi filmleri ile tanınan ABD’li yönetmenler Jim Abrahams, David Zucker Ve Jerry Zucker (ZAZ grubu), Uçak!ve Çok Gizli filmleriyle hayranlarının gönlünde taht kurmuşlardı.Daha sonra başrolünde Leslie Nielsen’in olduğu dizileri Police Squad da hayranları tarafından çok sevilse de yeterince rating alamadı ve yayından kaldırıldı.Zaz grubuysa yine Nielsen’i alarak diziyi beyaz perdeye taşıdılar.İkinci filmde fena değildir ama ilkinin yeri tabi ki farklıdır.

Miami_Vice

Miami Vice

Miami polisinin Organize Suçlar Bürosu Narkotik ve seks suçlarıyla mücadele biriminin kimliklerini gizleyerek yer altı dünyası ile olan mücadelesini anlatan dizi.1980’lerin bir kapsülü gibidir.Don Johnson ve Philip Michael Thomas’ın oyunculuklarından çok, kolu dirseğe kadar kıvrılmış pastel renkli ceketiyle tanınan dizinin yapımcısı ünlü ynetmen Michael Mann’di. Mann, 2006 yılında başrollerini Coling Farrel ve Jamie Foxx’un paylaştığı filimle yıllar boyu planladığını gerçekleştirdi.Diziye göre daha komplike bir hikayeyi içeren film, ayrıca high definition video kamerayla çekildiği için ilginç bir seyir deneyimide yaşatıyor.

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir