Steve McCurry ve Fotoğraf

0Steve McCurry Pennsylvania’da 1950 yılında doğdu. Tiyatro ve sinema ile uğraşan McCurry okul gazetesi içinde çalıştı fotoğrafçılığa merakı ve ilgisi de bu dönemde oluştu.Hindistana gitti ve orada 2 yıl kaldı burada fotoğraf kariyerine The Daily Collegion gazetesi için fotoğraf çekerek başladı. Pakistan sınırını geçti Sovyet işgalinden önce Afganistanı kaydeden tek batılı gazeteciydi. . İran-Irak Savaşı ve Körfez Savaşı ile birlikte, Beyrut, Kamboçya, Filipinler, Sri Lanka ve Afganistan’daki savaş alanlarında da çalışmalarını sürdürdü.

Afganistan’da çektiği fotoğraflar “Robert Capa Altın Madalyası” nı kazandırdı.O dönemlerdeki ve hala ünlü olan fotoğrafı’da bunların arasındadır Afgan Kız adlı fotoğrafı ile dünyada adından bahsettirdi 1985 yılında.Fotoğraf National Geographic’in kapak fotoğrafı oldu. Magazine Photographer of the Year, World Press Photo, Olivier Rebbot ve Robert Capa gibi seçkin ödüller kazandı.

East, Sanctuary, Monsoon ve South Southeast’in de bulunduğu yedi kitabı yayımlandı. Sanatçı, 1986’dan bu yana Magnum Fotoğraf Ajansı’na bağlı olarak çalışıyor.

buddhism-zhengzhou-china-by-steve-mccurry

afghangirl

afghn-10239nf_sf

 

 

Flower-Seller-Dal-Lake-Srinagar-Kashmir-1996-1-c04932

india-10211

india-10640

steve

SRILANKA-10006A

steve.jpg2_

yemen-10004nf

yemen-10052nf-1

afghn-12369

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

9 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir