Stanley Kubric ve Sinema

Stanley Kubrick (26 Temmuz 1928 – 7 Mart 1999), ABD’li film yönetmeni. Teknik kusursuzluk arayışı, entelektüel sembolizmi, mükemmelciliği ve ince ayrıntılarıyla tanındı.

Kariyerine New York’un Look dergisine amatör fotoğraflar çekerek başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin fotoğrafçılarından biri oldu. İzlediği filmlerden çok daha iyisini yapabileceğine inanarak yönetmenlik yapmaya başladı.

modern şiir dilini sinema “diline” aktarabilen nadir yönetmenlerdendir. dehasının, iyi bir edebi metinde olması gereken bütün özellikleri görüntüye aktarabilmekte yattığını düşünüyorum. bir şiir kadar soyut, imgesel, çağrışıma açık ve büyüleyicidir filmleri. “anlatmak” fiiliyle açıklanamaz. Kubrick filmine sorulacak “neyi anlatıyor?” sorusu, ancak; “şair bu şiirinde neyi anlatmak istemiştir?” sorusuyla eş değerdir.Bir insan sadece kubrick filmlerini dikkatli izleyerek iyi bir yönetmen nasıl olmalıdır sorusunun yanıtını bulabilir. en azından sinema okulları bu konuda hem fikirmis gibi bir ders programi müfredat hazırlıyorlar.

real-kubrickSadece 13 uzun metrajlı film çekmiş olmasına rağmen sinema tarihinin en saygın figürlerinden biri olmayı başaran ama 4 kez aday olduğu en iyi yönetmen oscar’ına hiç kavuşamamıştır.

boş koridorlarda bisikletine binen bir veletten, daktilo sesinden, hatta bir odanın içindeki çırılçıplak bir kadından korkmanıza neden olur*; basit bir sevişme sahnesinde bile mükemmele ulaşmak için saatlerce çabalar*; kendisinden sonra gelen ridley scott ve james cameron gibi başka ustalara ilham verir*; 27 yaşında çektiği the killing ile tarantino’nun tekniğinin temellerini atar; savaşı ve ölümü en soğuk, en adi haliyle yüzünüze çarpar*; militarist düzeni yerin dibine sokar**; üzerine saatlerce düşünebileceğiniz temaları alır ve en alışılmamış şekilde anlatır*; imdb’nin en iyi filmler listelerinde komediden tutun, korkuya kadar nerdeyse her alanda en üst sıralara oynar.

 

 

Neil armstrong’un aya ayak basma görüntülerinin sahte olduğu, aslında walt disney’in sponsorluğunda hollywood’da çekilmiş ve ayda çekilmiş gibi sunulan görüntülerin kendisi tarafından çekildiği iddia edilen yönetmendir.

 

Beni en çok etkileyen filmleri ise şüphesiz Otomatik Portakal ve Full Metal Jacket filmi olmuştur.

 

2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Macerası

Paths of Glory – Zafer Yolları

Eyes Wide Shut – Gözü Tamamen Kapalı

A Clockwork Orange – Otomatik Portakal

Spartacus (1960)

Lolita

The Killing – Son Darbe

Barry Lyndon

Dr. Strangelove

The Shining – Cinnet

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir