Schindler’s List

Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

sabah kalkan bir SS subayın eline tüfeği alıp avludaki Yahudileri vurması buna karşılık alman bir iş adamının* insanları kurtarmak uğruna harcadığı çabayı iyi bir kurguyla anlatan bir başyapıt.

Aklımda kalan sahne onlarca Yahudinin çırlçıplak soyulup yıkanmaları için içeri tıkıldıkları koskoca bir kazan. o sahnedeki insanların ise yanacaklarını düşünerek yasadıkları korkunun uzerine ellerine sabun tutuşturulup duşların açılması uzerine rahatlamalarını ve ağlamaları unutulmaz.schindlers_list_main-review

Ayrıca film siyah beyaz olmasına rağmen sadece 1 yerde renk kullanılmıştır oda Alman baskını sırasında tek başına kalan kan kırmızısı paltosuyla sokak sokak gezen küçük kız çocuğudur..

Filmi 197 dk olsa da bir çırpıda bitiriyorsunuz ve duygulanmamak elde değil .Hikaye tamamen gerçeklerden alıntıdır işin garibi  savaş sonrasından oscar Schindler Yahudilere karşı zulüm uyguladığı , onları köle gibi çalıştırdığı gerekçesiyle  suçlamalarla karşı karşıya gelmiştir.Ölümünden ancak 50 yıl sonra kıymeti anlaşılmıştır.Mezarının da İsrail’e yapılmasını isteyen kişidir ayrıca Oscar Schindler

schindler-s-list-original

Vizyon Tarihi:04 Mart 1994

Yapımı:1993 – ABD

Tür:Biyografi ,  Dram ,  Tarih

Süre:195 Dak.

Yönetmen:Steven Spielberg

Oyuncular:Liam Neeson ,  Ralph Fiennes ,  Ben Kingsley ,  Embeth Davidtz , Caroline Goodall

Senaryo:Steven Zaillian ,  Thomas Keneally

Yapımcı:Steven Spielberg ,  Gerald R. Molen

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
, ,

6 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir