Savaşın Yakın Tanığı James Nachtwey

1984′ten bu yana da Time Dergisi’nin sözleşmeli fotoğrafçılarından birisi olan Nachtwey, El Salvador, Nikaragua, Guatemala, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze şeridi, İsrail, Endonezya, Tayland, Hindistan, Sri Lanka, Afganistan, Filipinler, Güney Kore, Somali, Sudan, Ruanda, Güney Afrika, Rusya, Bosna, Çeçenistan, Kosova, Romanya, Brezilya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir tarafındaki trajediler ve krizler arasında onları görüntülemek ve bizlere ulaştırmak için mekik dokuyan bir fotoğrafçı. Ortaya çıkardığı işler bazen dünya çapında ses getirmiş ve yardımseverleri harekete geçirmiş, bazen hasır altı edilmiş ya da görmezden gelinmiş. Bir savaş fotoğrafçısı olarak savaş alanında insanlığı temsil eden bir gözlemci gibi oradan oraya gitmeye devam ediyor.

Fotografçılıga olan merakı vietnamda çekilen fotografları gördükten sonra savaş fotografçısı olma isteğiyle başlamıştır. Bir çok savaş fotografçısından farklı çalışır: çok yüksek büyütme değerlerine sahip objektifler kullanmaz olaylara yakın olmak ister, Bir çok sıcak çatışmanın ortasında bulunmuş biber gazından, ensesinin dibinden geçip arkadaşını öldüren kurşun kadar savaşta yer almıştır.Ahlaki değerleri yücedir (bir çok savaş muhabirinin aksine) kanlı bir çatışmanın çıkması onu mutlu etmez ve bağzen olaylara karşır. Bir röpartajın da bağzen kendimi insanların acılarıyla beslenen fotograf makinalı bir vampir gibi hissediyorum demiştir.

War photographer adlı belgesel filmde fotoğraf makinesine bir mikro kamera entegre ederek bizi savaşın, açlığın, sefaletin içinede sokmuştur kendisi. Kevin Carter’la aynı anda sudan’da bulunmuştur ve benzer fotoğrafları vardır. bütün insanlık Sudan’a, Kosovaya, Nikaraguaya, Ruandaya sırtını dönerken bu adam kendi gibi az sayıdaki insanla beraber üzerine düşen görevi yapabildiği en iyi şeyi yaparak yerine getirmiştir: tanıklık etmek ve bütün dünyaya göstermek. tabi ki profesyonel ve mesleki kaygıların da teşvik edici yönü büyüktür ama belli bir ideale gönülden bağlı olmayan biri sadece bunlar için ruanda da kafasının kesilmesine ya da nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla nikaragua ormanlarında ölmeyi göze almaz.

 

tumblr_m6exgiPGpY1rt3yf5o1_1280

JN0217SAFGA

Nachtwey_Bosnia-800x539

JN-96-4-53-21FIN

JN0006INDO_GA_707-26

JN0001RWIN_GA

JN0002SIN

JN0003AFG_107-3FIN

JN0004RINGA

JN0001BIN_GA

26

 

War Photographer Trailer


The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story

6 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir