Robert Zemeckis ve Sinema

Zemeckis ilk kez seksenli yıllarda çektiği Geleceğe Dönüş filmleri ile ismini duyurdu. 1994 yılında yönettiği Forrest Gump filmi ile En İyi Yönetmen Oscarını aldı, film ayrıca en iyi film ve en iyi senaryo da dahil olmak üzere toplam altı oscar ödülünün sahibi oldu.Görsel efekt konusundaki yeteneği ve yaratıcılığı inanılmaz boyutlardadır.

Hızlı kurgulardan sakinir hafifce kayan kamera hareketini pek sever. contact ve What Lies beneath’teki ayna sahneleri, nasıl bir dahi olduğunu gösterir. Forrest Gump’a da koymuştur bir yansıma sahnesi ama filme alınmamıştır. Cast Away’de de vardır mutlaka (ben fark edemedim)

Ayrıca Tom Hanks’in de kendisinde ayrı bir yeri olduğunu görmek gerek diye düşünüyorum.
Kuşkusuz ki hafızalarımıza yer eden geleceğe dönüş filmini ve forest gump’ın yönetmenliğini yapan robert Zemeckis hayranlıkla izlenilmesi gereken yönetmenlerdendir  tüm çalışmaları  olağan üstüdür.

Hollywood un kendi adını ön plana çıkartmadan, egosal maymunluklardan uzak durarak film çeken pırıltılı, dahi yönetmenlerinden.her zaman saygı duydum, duyacağım.

Filmleri 

Back to the Future
Contact – Mesaj
Forrest Gump
Cast Away – Yeni Hayat

 

Ödüller

En İyi Yönetmen Akademi Ödülü, En İyi Yönetmen Altın Küre Ödülü, En İyi Dramatik Sunum Hugo Ödülü, Satürn En iyi Yönetmen Ödülü, National Board of Review En İyi Film Ödülü, David di Donatello En İyi Yabancı Film Ödülü

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir