Quentin Tarantino ve Sinema

1963 doğumlu olan Quentin Tarantino ilk senaryosunu 14 yaşında yazmış  liseyi yarıda bırakan Tarantino, çeşitli işlerde çalıştı. sinemaya, video dükkanında çalışırken ilgi duydu. videocuda seyretme fırsatı bulduğu binlerce film sayesinde geniş bir sinema bilgisi edindi. her tür filmden ama özellikle 1950’lerin b tipi filmlerinden, kara-film klasikleri ve hong kong karate filmlerinden etkilenen sanatçının, filmlerinde ve senaryolarında bu etki oldukça belirgindir.

Bir zamanlar çalıştığı video dükkanı kapanınca , kalan stokları Quentin  Tarantino satın aldı.

Rezarvuar Köpekleri filmi ile adını duyuran sanatçı daha sonrada bir çok kült filme imzasını attı.Bazı filmlerde oyunculuk yaptı oyunculuk konusunda pek yetenkli olmasada.

Yönetmenliğini yaptığı filmler:

 

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) (1992)
Ucuz Roman (Pulp Fiction) (1994)
ER (1995) 1. Sezon; 24. Bölüm: “Motherhood”
Dört Oda (Four Rooms) (“The Man from Hollywood” kısmı) (1995)
Jackie Brown (1997)
Kill Bill (Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004)
)Sin City (2005)(Konuk yönetmen)
CSI: Crime Scene Investigation (2005)‘”Grave Danger: Vols. I & II” (Konuk yönetmen)
Grindhouse (“Death Proof” kısmı) (2007
)Soysuzlar Çetesi (Inglorious Basterds) (2009
)Zincirsiz (Django Unchained) (2012)
My Best Friend’s Birthday (1987)

Tarantino hem popüler hem de art-house sineması hakkında ansiklopedik bilgiye sahip, ağzı çok laf yapan ve son moda konuları takip eden bir hipster olarak tanınır.

Tarantino’nun filmleri, diyalogları, parçalanmış kronolojik akışı ve pop kültür takıntılarıyla ünlüdür. Sıklıkla şiddet sahneleri içerir ve Rezervuar Köpekleri, Ucuz Roman ile Kill Bill gibi ana filmlerinde bol bol etrafa sıçrayan ve oluk oluk akan kan görüntüleri bulunur. Yine de insanları etkileyen bu sahnelerin yarattığı gerilim ve rahatsızlık değil, şiddetin günlük hayat içinde yer alması ve şiddet üzerine yapılan kara mizahtır.

Tarantino, filmlerinde reklam yapmamak için ürün koymamasıyla da tanınır. Bu nedenle bir ürünün kullanılmasının gerekli olduğu durumlarda ya hayalî markalar yaratmış ya da artık kullanımdan kalkmış markaları kullanmıştır

Filmlerde müzikleri çok iyi kullanmıştır.

Quentin Tarantino filmlerinde normal olmanın anormalliğini haykırmıştır.

Kimi çevreler Quentin Tarantinoyu yerden yere vururken kimiside göklere çıkarmıştır ki bende onu göklere cıkaran biriyim her filmini hayranlıkla izlediğimi söyleyebilirim.Özellikle Sin City filmi beni en çok etkileyen sinemanın aslında nasıl bir dünya olduğunu bana anlatan inanılmaz bir filmdi.

 
The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

10 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir