Psycho – SapıkHitchcock’un finalde “bakınız psikoanaliz, odipal kompleks böyle bir şeydir” açıklaması günümüz sineması için gereksiz olsa da gerçekte o dönemin sinema izleyicisinin birikimi düşünülünce gereklidir. zizek’in üç katlı evi, id-ego-süperego olarak yorumlayan açıklamaları aslında notorious filmi için de geçerli iken, annesinin etkisindeki pasif erkek ise the birds ve notorious’ta da karakter olarak kullanılmaktadır. hitchcock’un sinema dehasını ortaya koyan kamera açıları ve çekimleri, başarılı müzik kullanımı ve anthony perkins’in mükemmel performansı ile korku sinemasının klasikleri arasına katılan film, bazılarınca hitchcock’un en başarılı filmi kabul edilir.
alfred hitchcock meşhur duş sahnesini 1 haftada çekmiştir.Her ne kadar bu sahne mükemmel görünse de kadının çıplak görünümünü saklamaya çalışmış alfred hitchcock bence kamera kasıntı hareketler yapmamalıydı bu sahnede ama yine de sinemanın en çok konuşulan sahnelerindendir duş sahnesi.
Film en başlarda ana karakter olan  Marion Crane (Janet Leigh) üzerine şekilleniyormuş gibi görünse de şaşırtıcı bir biçimde öldürülür ve olaylar daha da bir heyecanlı bir hale gelir aslında. Bates (Anthony Perkins) filmde inanılmaz bir oyunculuk sergilemiştir öyle bir oyunculuktur ki son sahnede kadını öldürmek isterken bir kadına bürünmüştür tüm karakteri adeta. 


Maalesef yıllar sonra Gus van Sant adlı yönetmen  alfred hitchcock film senaryosunu resmen kopyalamış ve filmin aslını anlattıklarını berbat etmiştir eleştirmenler tarafından da yerden yere vurulmuştur tabi.

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

12 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir