Oz

Oswald devlet ıslah tesisi, 4. derece; sokaklardaki ismiyle, “oz”.Dizi tarihinin en gerçekçi, acımasız ve ürkütücü yapımlarından. izlediğin her bölümde özgürlüğün ne kadar güzel olduğunu gösterir oz.Hangi sahnesinden, hangi karakterinden, hangi augustus hill monoloğundan bahsetsek, bahsetmediklerimize büyük ayıp olacak. gönül ister ki, her saniyesini aktarabilelim şuraya.

Oz Beecher ile başladı ve onunlada bitti. Çok ama çok iyi bir Diziydi Oz.. Hayatımda bir daha hiç bir dizinin kolay kolay yerleşemeyeceği bir noktaya taşıdı kendisini.! Hayatımda en çok iz bırakan Dizi diyebilirim.. Tıpkı HBO’nun diğer yapımları gibi! Saf Kötülük

Schillinger; Beecher’a çektirdikleri ve bizimde ona olan öfkemiz!

Said; Saf İyilik Oz gibi bir hapisanede bile olsanız iyiliğin ve dürüstlüğün ve onurun mücadelesini vererek bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş bir Müslümanlık ve insanlık anlayışı getirdi OZ’a.. Sadece kendi Cemaatine değil bütün insanları severdi Eşcinsellere iyilik yaptığı için Cemaatinden bile Veto yemişti! Belkide Dünya Dizi Tarihinin en Karizmatik Karakterlerinden biriydi Kareem Said Karakteri!

O’Reily; Onun çeteye ihtiyacı yoktu! çünkü ondaki Zeka bir fabrika gibi işliyordu ve Neredeyse OZ’u izleyen çoğunluğun Favorisidir! ki OZ’da hiç ezilmemiş ayak işlerini hep başkalarına yaptırabilecek kadar zeki ve akıllıydı.

Adebisi; Schillinger kadar olmasa bile oda kötüydü ama kötülerin Kralıydı Severdik onuda oyunculuğu heyecanlandırıyordu bizleri! Erken veda etti diziye..!

Ve Beecher OZ’u Oz yapan karakter! Öyleki Schillinger’in ağzına s.çtıktan sonra OZ, OZ olmuş Efsaneleşmiştir! Esasen biz diziyi OZ’u saki birazda Beecher gözüyle görüp yorumlarız. Çünki oda bizden biridir. Kazara girmiştir OZ’a.! Yani sıradan bir insanın Nasıl başka bir kişiye kişiliğe dönüşebileceğini görmek hepimizde şok etkisi yaratmıştı! En derinliği olan ve OZ’un anlatmak istediği şeyde vücut bulmuş olan bir karakterdi Beecher.. dikkat ederseniz bütün ana karakterler hep bir şekilde Beecher etrafında toparlanıp konular o şekilde dağılıyordu.

Ve Keller.. Keller demek Beecher demekti Keller’dan bahsederken sadece ondan değil Beecher’danda bahsetmek gerekir! Nediyordu Beecher’a; “Biz beraber olduktan sonra Tanrı bile bizi ayırmaya kıyamaz!” Esasen Hollywood Keller’ın yani Christopher Meloni’nin hakkını yemiş adam o kadar iyi bir oyuncuyduki; Oynadığı Sex düşkünü sosyapat bisexüel karakterini o kadar iyi oynuyorduki insan gerçekten öyle biri olduğunu sanabilirdi! Heterosexüel biri olan Beecher’ın bile Cinsel tercihini değiştirmesine sebep olmuştu.

Cyril karakteri ise bize insan kanunlarının ne kadar merhametsiz olduklarını göstermiştir Ryan ile olan ilişkileri bize kardeşliğin ne demek olduğunu anlattı aslında.Miguel Alvarez trajik hikayesi olan bir diğer karakter babası ve dedeside aynı hapishanede çürümüştür özellikle tecritte bokuyla oynadığı sahne müthiştir bir insanın yanlızlıktan kafayı ne derece yiyebileceğinin bir göstergesidir.

Sonuç olarak dizi Augustus Hill  tarafından anlatılmış ve onun Oz söcüğüyle başlayıp  barış sözcüğüyle bitmiştir.

Oz, HBO kanalında 1997-2003 yılları arasında yayınlanmış hapishane konulu dizi. Toplam 6 sezon sürmüş olan dizi, kısaca OZ denilen Oswald State Correctional Facility adlı bir Amerikan hapishanesinde geçen olayları anlatıyor. Vikipedi

İlk bölüm yayın tarihi: 12 Temmuz 1997

Son bölüm yayın tarihi: 23 Şubat 2003

Kanal: HBO

Programın yaratıcısı: Tom Fontana

Harold Perrineau Jr. Augustus Hill

Lee Tergesen Tobias Beecher

Dean Winters Ryan O’Reily

Eamonn Walker Kareem Saïd

Ernie Hudson Leo Glynn

Terry Kinney Tim McManus

Rita Moreno Sister Peter Marie Reimondo

Kirk Acevedo Miguel Alvarez

J.K. Simmons Vernon Schillinger

Adewale Akinnuoye-Agbaje Simon Adebisi

Christopher Meloni Chris Keller

 

http://www.youtube.com/watch?v=tQICnXQ-xDY

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir