Ortaçağ Avrupası’nın 10 Gotik Katedrali

AZİZ STEPHEN KATEDRALİ

Viyananın merkezinde bulunan bu katedral bir çok savaştan kurtulmuş ve şehrin özgürlüğünü sembolize eder.İki eski kilisenin kalıntıları üzerine kurulmuştur ve Avusturya Dükü 4. Rudolf tarafından kabul edilmiştir 14.yy’da. En akılda kalıcı özelliği olan elmas döşemeli çatısı 1952’de eklenmiştir.

10285

BURGOS KATEDRALİ

Bakire Mary’e adanmış bir ortaçağ katedralidir. Büyüklüğü dillere destandır. 1221 de yapımına başlandı ve 1567 de tamamlandı. 1919’da Rodrigo Diaz De Vivar (El Cid) ve karısı Dona Jimena buraya gömüldü.

10286

REIM KATEDRALİ

Fransız krallarının resmi olarak taç giydiği katedrallerden biridir. Clovis’in Reimlerin piskopozu, Aziz Remi tarafından vaftiz edildiği bazilika alanına kurulmuştur. 13.yy’ın sonlarına doğru tamamlanmıştır ve 14.yy.da da batı kanadı eklenmiştir.

Reims-WFront-Sept07-DE4330sAR800

MİLAN KATEDRALİ

Milan meydanında bulunan büyük bir mimaridir. Avrupa’nın en önemli binalardan biridir. 1386 yılında, başpiskopoz Antonio da Saluzza tarafından daha İtalyan tarzıyla inşa edilmiştir. 5 yılda tamamlanmıştır.

default-photo-packageId=637

SEVİLLA KATEDRALİ

Büyük Almohad Camii bölgesinde inşa edilen, Sevilla’nın ortaçağ katedrali, güç ve varlığın sembolü olan bir  mimari sanat eseridir. 16.yyda tamamlandıktan sonra, dünyanın en büyük katedrali ünvanını Aya Sofya’dan aldı. Şuan hala en büyük katedral ve dünyanın en büyük 3. kilisesidir. Yapımda çalışanlar camiden bazı örnekler almışlardır. Mesela cami minaresi gibi çan kulesi yapmışlardır.

10289

YORK MINSTER

Kuzey Avrupa’daki iki büyük katedralden biri olan York Minster, eski York Şehrinde, gökyüzünü delip geçen bir yüksekliğe sahiptir. Tüm gotik mimari gelişimlerinin yansıması görülebilir burada. Şu anki halinin yapımı 1230 yılında başladı ve 1472 yılında tamamlandı

York

NOTRE-DAME KATEDRALİ

Paris’te bulunan harika Katolik katedralidir. 1163 yılında başlanan inşaatı, 1345 gibi sona erde. Fransız gotik mimarisinin güzel bir örneğidir. 1790larda Fransız devrimi sırasında, heykellerin ve katedralin bazı bölümleri hasar aldı. 2 Aralık 1804te Napoleon Bonaparte’a burada imparatorluk verildi.

1111

KÖLN KATEDRALİ

Almanya’nın en bilinen katedrali aynı zamanda da en ünlü binasıdır. Bir zamanların yüksek binası, hala en büyük ön cepheye sahiptir. Bu ünlü katedral, 4.yy’a ait bir Roma tapınağının olduğu yere inşa edilmiştir. Yapımı 1248de başlayıp, bölüne bölüne 600 yılda tamamlanmıştır. Aziz Peter ve Mary’e atfedilmiştir. Aynı zaman da Köln Katolik Başpiskopozu’nun çalıştığı yerdi.

20090226020244!Koln_dom_katedrali

FLORANSA KATEDRALİ

Gotik tarzda inşası 1296 yılında başlayıp 1436da biten katedral, Floransa’nın en güzel yapısı ve sembolüdür. Bazilikanın dış cephesi çok renkli mermerle süslüdür. İtalya’nın en büyük kiliselerinden biridir. Modern çağa kadar, kubbesi de dünyadaki en büyüktü.

Floransa-Katedrali

CHARTRES KATEDRALİ

Chartes de bulunan katedral o kadar büyük ki, Paris’in yakınlarındaki bu ufak kasabaya fazla geliyor gibi. Hem çok iyi bir Fransız gotik katedrali örneğidir hem de günümüze kadar çok iyi muhafaza edilmiştir. Pencerelerin çoğunluğu hala sağlam ve mimarisi, 13. Yydan itibaren neredeyse hiç değişiklik görmedi

_MG_6196.JPG

 

 

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
, , ,

8 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir