MUTLULUĞA DAİR

Etrafına gösterişli ışıklar saçarak yanan iri mumlar tüm odayı aydınlatıyordu. Aralarında siyah, kahverengi, beyaz, mavi, kokulu veya kokusuz olanları vardı. Fitillerin, ateşini aldığı gümüş çakmak, tek kullanımlıkmış gibi bir kenara fırlatılmıştı. Siyah sehpanın üzerinde duran geniş ağızlı iki kadeh ve bir de şarap ortama daha romantik bir hava katıyordu…

Ya da

Çaydanlıkta kaynayan su önce demliği doldurdu. Yurtdışındaki bir akrabanın da hediye ettiği kaçak çayla beraber fabrikasyon olanı da yavaş yavaş kaynayan suyun dibine çökmeye başladı. Daha sonra tercihe göre kimi ince belli çay bardağında kimi de kupasında çayını yudumlamaya başladı.

Ya da

Kültablasında söndürülmüş yaklaşık bir deste sigara sanki tüm sıkıntılı anların çabuk geçmesi için edilen bir dua gibiydi. Ama kültablasını elinde tutanın yüzüne bakılacak olursa durum hiç de iç açıcı değildi. Bir sigara daha yakıldı. Hemen ardından sol gözden de bir gözyaşı aktı ve kültablasına düştü. Tam olarak sönmemiş olan sigaradan çıkan ses, çaresizliği ne de güzel ifade etmişti…

Evet!

Çok mutlu bir çiftsiniz, kadehlere şarabı doldurdunuz ve aheste aheste içtiniz. Sonra kadehleri bir kenara bıraktınız ve alkolün verdiği etkiyle, yatağınız her zamankinden daha güzel bir sevişmeye tanık oldu.

Veya

Sorunlarınız da var fakat bu, mutlu bir aile olmanıza engel değil. Hep birlikte olduktan sonra gerisi size vız gelir! Çaylarınızı, toplandığınız sıcak odada kimi zaman anıları tazeleyerek kimi zaman da televizyona dalarak yudumladınız. Ve içinizden böyle bir aileye sahip olduğunuz için şükrettiniz. Sonra çaylar tazelendi, çocuklar uyudu ve sohbet koyulaştı…

Veya

Yalnızsın… Hayatında mutlu olmana neden olabilecek tek bir şey bile yok. Ne aile ne sevgili ne de dostlar… Tek sırdaşın sigaran. Ama sakın şunu unutma: Mutlu olmak için; mücadele edeceğin bir idealin, her zaman başucunda okunmayı bekleyen bir kitabın ve dinlenmeyi bekleyen bir şarkın olsun. Mutluluğunu kimseye bağlama. Bu, insanoğlunun yaptığı en büyük hatalardan biridir.
Kendi başına da pekala mutlu olabilirsin. Dediğim gibi dostum; mücadele et, gece yatmadan kitabını oku ve de aç bir Sezen Aksu. Ayak uydur sözlere neşeli tavrınla:
Hayat zorlaşınca, çıkmaz sokaklarda soluksuz kalınca
Azalınca manadan, seyyar sevdalar da parçalanınca
Dil yetmeyince, göz görmeyince, gönül hissetmeyince
Kırılınca camdan kalp, dönüp yalnızlığa kilitlenince
O zaman şarkı söylemek lazım avaz avaz
O zaman şarkı söylemeli çığlık çığlığa…

Ama

Her koşulda şükretmeyi ve mutlu olmayı bil. Her zaman en önemlisi de kesinlikle bu. Yoksa bu boktan dünyada yaşamanın hiçbir anlamı yok!

Naçizane Öneriler

Müzik: Tam elli beş altın ve bir de elmas plağa sahip olan muhteşem bir sesten; Dalida’dan ‘Love in Portofino’. Eminim ki şarabın yanında en iyi gidenlerden…

Kitap: Olağanüstü bir akıcılığa sahip olan harikulade kalemden; Ayşe Kulin’den ‘Veda’. Eğer kitap okumaya başlamakta zorlanıyorum derseniz, bu sizin için biçilmiş kaftan.

Film: Sonunda sizi oldukça şaşırtacak olan bir başyapıt: Prestij.

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

21 Yorum

 • erkan han diyor ki:

  Dünyada ufak bir çocuğu mutlu etmek dünyayı mutlu etmeye değerdir.

 • cengiz diyor ki:

  çocukları mutlu etmek kadr gzel birşey varmı. onlar mutlu olcak ve gülecek hemde tatlı tatlı.hz. ömer halife iken atadıgı vali çocuklara kızınca onu valilikten aldı çocukları sevmeyen halkınıda sevemez diye. çocuklar birer melektir onları kırmayın.

 • Ayhan diyor ki:

  Prestij gerçekten efsane bir başyapıt. Harika tercih

 • Ahmet Furkan diyor ki:

  Kim nederse desin mutlu yaşayıp mutlu ölmek gerek ama günümüzde bu zor ama en azından çocukları mutlu etmeliyiz.

 • Ahmet diyor ki:

  yazıyı sonuna kadar sıkılmadan okudum. Çok güzel anlatmışsınız. Erkan beyi dediği gibi ”Dünyada ufak bir çocuğu mutlu etmek dünyayı mutlu etmeye değerdir.” buna sonuna kadar katılıyorum.

 • Bilal Can diyor ki:

  insan sürekli olarak halinden hoşnutsuzdur ama bir başkasının sefalet içinde yaşadığını görünce anlar aslında kendi hayatının ne kadar değerli olduğunu

 • Oğuzhan isa temiz diyor ki:

  Ahh bazen mutluluk gözümüzün ucunda ama biz göremiyoruz maalesef :(.

 • Mandıra filozofu diyor ki:

  Mutluluk aslında iki çeşit birisi aşk diğeri ise para.

 • yusuf diyor ki:

  “Her koşulda şükretmeyi ve mutlu olmayı bil. Her zaman en önemlisi de kesinlikle bu.” en güzelini de sonuna yazıp noktayı koymuş. gerçekten de elinizdekilerin değerini bilip şükretmeli bir de her ne olursa olsun gülmeyi başarabilmeliyiz.

 • Fatma diyor ki:

  Hayat ne kadar acımasız olsada, mutluluğunuzu engelleyen darbeler vursada her an gülüp eylenmeli insan…

 • aleejhoan diyor ki:

  çocukların gülüşü, mutluluğu her şeye bedeldir, çocuklar ağlamasınlar. Çocuklar hayaller kursun.

 • mustafaturgut diyor ki:

  Gözlerimin pası silindi resmen teşekkürler.

 • jockeyyama diyor ki:

  İnsanlarda nasıl bir yetenek var aklım almıyor bazen

 • alikocer diyor ki:

  Blogunuzu zevkle takip ediyoruz.

 • yenerberktas diyor ki:

  Arada bir gif paylaşımlarıda yaparsanız harika olacak teşekkürler.

 • HakanTRA diyor ki:

  Harika işler çıkarılmış gerçektende emeğe saygı

 • tevfikaktunc diyor ki:

  Muazzam gerçektende bayıldım bunlara

 • NK1864 diyor ki:

  Arada bir gif paylaşımlarıda yaparsanız harika olacak teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir