LA HAINE – PROTESTO

Paris’in banliyö gençliğinin var olma savaşı, siyah beyaz görüntüler eşliğinde sıkı bir sinematografiyle anlatılır. Üç kafadarın (Said, Hubert, Vinz) bir gününü anlatan filmde kahramanımız Vinz, polisle çatışma sonucu ölen arkadaşının intikamını almaya yemin eder. Bir polisin kayıp silahını bulan Vinz, silahı beline takar ve dünyayı kendisinin sanmaya başlar. Hubert, Vinz’in silah taşımasına da, birini öldürmesine de karşıdır. Vinz intikamdan vazgeçip silahı Hubert’e teslim ettiğinde polislerle karşılaşır. Polis yanlışlıkla Vinz’i başından vurur, Hubert olay yerine gider. Polisle silahları birbirlerine doğrultur, ateş ederler.

Film boyunca billboardlarda görülen “dünya sizin” yazısı, filmin sonuna doğru “dünya bizim”e dönecektir. Irkçılığa ve sosyal sınıf farklılıklarına dair sıkı bir eleştiri olan La Haine yapıldığı dönemde Fransa ve dünyada oldukça ses getirmişti. Sadece hikayesiyle değil sinematografisiyle de oldukça sıkı bir film.

528072_10150766784878126_984114131_n

Filmin çıkış noktası, mathieu kassovitz’in aklına gelen şu sorudur: peki eyvallah, polisin silahı var ve gerektiği yerde kullanıyor. peki ya bu silah “ötekiler”in eline geçerse?
film, elli katlı bir binadan düşen adamın hikayesidir bir yandan da binadan düşmekte olan adam, kendini rahatlatmak için, sürekli şöyle diyormuş; buraya kadar her şey yolunda, buraya kadar her şey yolunda…
Ve filme göre önemli olan düşüş değil, yere çarpıştır.

İlk gösterim tarihi: 31 Mayıs 1995
Yönetmen: Mathieu Kassovitz
Film müziğinin bestecisi: Assassin
Senaryo: Mathieu Kassovitz
Sinematografi: Pierre Aim
Oyuncular: Vincent Cassel, Said Taghmaoui, Hubert Koundé

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir