JO-BERG

1990’larda Beyazlar Johannesburg’da şehrin merkezinde yoksulların oturduğu mahallelerden kaçtılar. Group Area Act’ın kaldırılması siyahi sakinlerin ve fırsatlar, daha iyi hayatlar arayan küçük işletme sahiplerinin şehrin içine akımının habercisi oldu. Daha önce ikamet edenler yağmaya ve kargaşaya bırakılan şehre yukardan baktılar. Gerçekleşen, istatistiklerle ve tanık raporlarıyla desteklenen kendi kendini gerçekleştiren bir kehanetti. Herkesin kendi dehşet hikâyesi vardı.

Bütün bu karmaşanın içinde tek derdi içinde yaşayacakları bir yer tasası taşıyan ve oturdukları binanın idaresiyle kendi yöntemleri ile ilgilenen apartman sakinleri vardı. Hikâyeleri şöyle bir yol izlemişti: 1990’larda ev sahipleri binayı terk ederek, bina yönetimi ile ilgilenen aracıları gelirlerini kiralardan çıkartır hale gelmelerine neden oldular. Çoğu örnekte bu aracılar yozlaşmışlardı ve bakım ve ihtiyaçlar için ödeme yapmadan kiraları alıp kaçtılar. Bu para toplamı eski yerlerine geri dönmekten çekinen eden fakir insanların itina ile verdiği paralardan oluşuyordu.

Jo’burg şehir merkezinin çürümesi birçok etmene bağlanabilir ancak bu etmenlerden hiç biri Tüzel Kişilerin yokluğu kadar etkili değildir. Bu kavram daha nezih zamanların hatırası haline geldi; ortak sorumluluklar en varlıklı binalarda bile problem haline geldi. Camlar kırıktı ve tamir edilmiyordu. Asansörler durdu ve şaftları hurdaya çıktı.

Kiracılar ile ev sahipleri ve onların aracıları arasındaki ilişki binanın durumu üzerine gittikçe gerildi ve bazı örneklerde kiralar ödenmemeye başladı. Binalar yangın riski taşır hale geldiler ve Belediye Meclisi ödenmeyen vergiler yüzünden binaları mühürlemeye başladı.

Belediye Meclisinin ihtiyaçları ve plancıların bir Afrika şehrinin tomurcuklanmasına dair beklentilerinin arasında Jo’burg sakinlerinin kaderi yatıyor. Sonuç Johannesburg’un tekrar bir ayrımcılık şehri olup olmayacağını belirleyecek.

 

tillim (1)

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Guy Tillim, Daison Luke and Faness Bisamoro. Petros Village, Malawi, 2006

GuyTillim

guy-tillim_justino-ngene-laurino-bongue-and-faucino-hando

Guy-Tillim-11

guy-tillim-growth-07-690x459

TC12-Guy-Tillim--Kunhinga-

tillim

tillim1

tillim17a

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

8 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir