İnternet nedir

1980’lerin başında askeri ve bilimsel alan geliştiren ve bilgi paylaşmak amacı ile kurulan internet, daha sonra kütüphaneler için kullanıldı. O zamanlarda evlerde ve ofislerde bilgisayar ve internet yoktu.

İnternet en çok veritabanı barındırması ve aynı yazılım kullanan devlet kuruluşları arasında vazgeçilmez bir şey. Cinayet çözme konusunda bile vazgeçilmez şey internet, parmak izi veri tabanına göre kimin kim olduğu kolay bir uyguluma ile çözülüyor.

Bizim anladığımız anlamda internet, iletişim kurduğumuz ticari hizmetler aldığımız bir platform. İnternet insanları fiziksel olmasa da ruhen birbirlerini buluşturan bir yer. Ekrana baktığımızda baktığımız yer ekran değil artık, ekranın diğer ucundaki insan suretlerine bakıyoruz. Bizi internete bağlayan da bu. İnsanları takip etmek ve birazda içgüdüsel merak. İnternet sırtımızı döneceğimiz, yeter sıkıldım artık kullanmayacağım diyeceğimiz bir şey değil. Hayatın her alanında içimize sızmış ve neredeyse elektrikten daha fazla ihtiyacımız var çünkü jeneratör ile elektrik üretirken internetin hiç bir alternatifi var. İnternet sağlayan şirketimizi değiştirebiliriz ama internetin kendisini değiştiremeyiz. 

Günlük yaşamda internet kullanımı herkese açık ve insanların iç dünyalarını daha iyi yansıtmakta. Facebok ve Twitter’a baktığımızda herkes entel ve klasikleri bitirmiş, insanlar kendini aşmış, herkes mizahın dibine vurmuş, herkes toplum mühendisi, kimse kendi konusunda yazmazken herkes, herkesin hakkında bilgi sahibi. İnternet çıkıp TV reytinglerine baktığımızda günün en aptal dizisi birinci sırada. Türkye’de %58 kullanım alanına sahip internet kullanıcısı var ama bunun bir önemi yok bence. Önemli olan interneti manalı ve anlamlı kullanmak.

The following two tabs change content below.

Furkan Dede

Latest posts by Furkan Dede (see all)

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir