Frida Kahlo

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon (6 Temmuz 1907 – 13 Temmuz 1954), Meksikalı ressam.

Bir yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır. Sanatı, sürrealist olarak tanımlanmışsa da kendisi bu tanımı reddetmiştir.

Ressam Diego Rivera’nın eşidir.

Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felcinin sonucu olarak bir bacağı özürlü kalmış, kendisine “Tahta Bacak Frida” denmişti.Ama tüm bunların üstesinden gelmeyi başardı kendisine güçlü bir kimlik oluşturdu.19 yaşındageçirdiği kaza ise tüm hayatını değiştirdi.

İçinde bulunduğu otobüsün bir tramvaya çarpışması sonucunda bir çok kişi öldü trenin demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı.Hayatının geri kalanında korselerle ve acılarla geçirdi bitmek bilmeyen acıları.Hyatının son zamanlarında ise çocuk felci sonucu sakat kalan bacağıda kesildi.Toplamda tam 32 kez ameliyat oldu.Hastane zamanlarında resim çizmeye başladı.

Sık sık sağlığı bozulan Frida, dayanılmaz acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resim yapmış, yalnız ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştır. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün getirdi, 1939’daki Paris sergisi ile övgüler topladı.

1948’de yeniden Meksika Komünist Partisi’ne katılmak için başvurdu ve başvurusu kabul edildi.

1950’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesildi.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmorttu[8]. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955’te Rivera tarafından devlete bağışlanmıştır.

Sözleri

Kolay değildi; insan kendisinin en bariz modeli olsa bile, aynı zamanda en zor modelidir. İnsan; hem kendisi, hem de başkasıdır…

Başıma gelen en iyi şey acı çekmeye alışmaya başlamam.

Ağrımı boğmak için içtim; ama lanet olası ağrım yüzmeyi öğrendi…

Kötüyüm gitgide daha da kötü olacağım ama yavaş yavaş yalnız kalmaya alışıyorum, bu bile bir şeydir, bir avantaj, bir zaferdir.

Bir erkek vazgeçmek istiyorsa tek bir neden yeterlidir. Ama biz kadınlar sevgimiz için mücadele ederiz.

Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönemeyeceğimi umarım.

Rüyaları Asla Resmetmedim. Canlandırdıklarım Benim Gerçeklerimdi.

 

Tabloları

frida_maymunlu_otoportre

kahlo kırık kolon

without-hope-frida-kahlo-umutsuzluk-tablosu-1945
timthumb

 

 

 

Hayatını Konu Alan Film

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
, , , ,

11 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir