Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf Kursları

 

 

 

Fotoğraf Kursları-8

 

Uzun bir aradan sonra yeni yazımla karşınızdayım arkadaşlar. Fotoğrafçılığa başlayanlar genelde nasıl başlamaları ve hangi bölümleri seçmeleri gerektiğini sorarlar.  Ne şekilde başladığınız önemi yok ister amatör ister hobi olarak başlamak isteyin ilk etapta herkesin akademik ve profesyonel eğitim alması gerektiğini düşünüyorum. Daha önce dediğim  Teknosa’ ya gidip Nikon, Canon almakla olmuyor demiştim. Bundan kastım tam olarak buydu. O makinenin kesinlikle hakkını vermek gerekiyor ve bunun için sadece fotoğraf ve fotoğrafçılıkla ilgili materyaller, basınlar, dergiler yeterli değil. Fotoğrafçılığı o şekilde takip etmek için bir adım ileride olmak gerekiyor. Fotoğraf kursları fotoğrafı, makineyi ve genel olarak bilinmesi gereken özellikleri öğrenmek adına fotoğraf kursları harika bir fırsat. O yüzden bugünkü yazımda fotoğrafçılığa amatör olarak devam edenler , yeni başlamak isteyenler ya da hobi olarak yapmak isteyenler için Türkiye’ deki en iyi fotoğraf kurslarından bahsedicem.

5 maddeyle Türkiye’ nin En İyi Fotoğraf Kursları

2

1- İFSAK( İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği): Fotoğraf kursu denilince aklıma direk İFSAK gelir. Gerek eğitim kadrosu gerek düzenledikleri etkinliklerle İstanbul’un en köklü fotoğraf derneği olan İFSAK 29 Kasım 1959 yılında kurulmuştur. İFSAK fotoğraf seminer ve atölye programları haftalar öncesinden dolmaktadır ve bunun da sebebi  ve en büyük avantajı İFSAK çeşitli yarışmalar ve seminerler düzenlemektedir. Gerçekten ciddi anlamda bir eğitim almak isteyenlerin İFSAK’ ı es geçmemelerini öneriyorum.

Fotoğraf Kursları-2

Ayrıntılı bilgi için : http://www.ifsak.org.tr/tr

2- FotoLife Akademi: 2012 yılında kurulmasına rağmen kısa zamanda çok önemli ve başarılı işlerle adından söz ettirmeyi başaran Fotolife Akademinin kadrosu uzman fotoğrafçılar ,eğitmenler ile metin yazarları, sanat yönetmenleri, kurgu operatörlerinden oluşmaktadır. Bana göre en büyük artısı düzenledikleri WorkShop’ lar. Çok faydalı ve kalıcı olan workshopları, çeşitli kurs merkez ve çeşit alternatifleriyle kaçırılmaması gidilmesi gereken kurslardan biri.

Fotoğraf Kursları-4

Ayrıntılı bilgi için: http://www.fotografcilikkursu.com.tr/

3- 40 Haramiler / Muammer Yanmaz Fotoğrafçılık Kursu: Muammer Yanmaz tarafından kurulan 40 Haramiler fotoğraf kursunun en büyük artısı bireysel eğitim veriyor olması. Bir diğer güzellikleri ise kaçırılan derslerin telafi imkanı bulabilmeniz. 8 hafta süren başlangıç kursundan sonra ancak PRo Harami denilen ileri seviye eğitime geçebiliyosunuz ve bu da zaten bu işte ne kadar ciddi olduklarının çok net bir göstergesi.

Fotoğraf Kursları-5

Ayrıntılı bilgi için: http://www.40haramiler.com/   ve http://www.muammeryanmaz.com/ 

 

4-NFKA ( Nihat Karadağ Fotoğraf Atölyesi): 2008 yılında kurulmuş olan NFKA ‘ nın en büyük özelliği İstanbul içinde ücretsiz etkinlikler düzenlemeleri ve şehir dışı da çeşitli geziler düzenliyo olmaları. Olaya masabaşı olarak bakmadıklarını vurgulayan Nihat Karadağ, daha çok gezmek, görmek, sosyalleşmek fırsatları sunarak fotoğrafçılığı sevmeyi ve öğretmeyi amaçlıyor.

 

Fotoğraf Kursları-6

Ayrıntılı bilgi için: http://www.nihatkaradag.com.tr/ 

5- İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi: İstanbul Hatırası 2009 yılında İstanbul, Moda’da Murat Pulat tarafından kurulmuştur. Öğrencilere özel olarak atölye çalışmaları sağlamalarının yanı sıra, içinde Adidas, Kreatif Mimarlık, Levent Loft, Koçfest, Redbull, Beko, Elle, Jolly Joker İstanbul, Galvanni , Abdi İbrahim ve birçok köklü firmaya yapmış oldukları marka çekimleriyle biliniyorlar.

 

Fotoğraf Kursları-7

 

Ayrıntılı bilgi için: http://www.istanbulhatirasi.org/

 

Sizin için araştırdığım ve derlediğim Türkiye’ nin en iyi fotoğraf atölye, seminer, dernek ve akademileriyle ilgili  yazımla umarım biraz da olsun yardımcı olabilmişimdir.

__clickchick

The following two tabs change content below.

Pinar Ekmekci

Türk Armatörler Birliği' nde Sosyal Medya Uzmanı, Bilkent BIM 2014 Mezunu, Amatör Fotoğrafçı. Moda,fotografçılık ve tarih tutkunu.

13 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir