DEXTER

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006’da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikan dizisidir. 6. sezonu 2 Ekim 2011 de gösterilmeye başlandı. Miami Metro Polis Departmanı’nda kan sıçrama örnekleri analizcisi olarak çalışan, geceleri seri katile dönüşen Dexter Morgan merkezli bir dizidir. Miami’ de geçen hikaye Jeff Lindsay’in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay’ in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.

 

İyi hazırlanmış bir senaryo, bir katilin neredeyse içini bize gösteren türden bir görüntü yönetmenliği.. Dexter’ın insanlıktan uzak kişiliği, insanlar ile iç içe yaşamaya kendini öylesine zorlarken, iç sesinin insan davranışlarını sorgulayışını dinliyoruz. karşımıza aslında görünürde dünyanın en normal, en sosyal, katil olabileceğine asla inanamayacağımız bir seri katil çıkıyor. kana olan tutkusu ise onu adli tıpta çalışmaya itiyor. böylece kendisi gibi diğer katillere de yakın oluyor ve onlara ulaşıp, onları öldürmesi kolay oluyor. Sadece iç monologlar ve dexter’ın kendisiyle hesaplaşma anları için bile başlı başına övgüyü hak ediyor.

 

8 sezonu 15-20 gün gibi kısa sürede bitiren biri olarak psikolojimin çok etkilendiğini söylemeden duramıyıcam eminim izleyen birçok kişide de aynı etkiyi bırakmış olan bir dizidir.8. sezonun başlamasıyla bizi yine o büyülü dünyasına çeken Dexter’da daha nelerle karşılaşacağız çok merak ediyorum ama 8. sezonun sonunda da Dexter ölmeyecekse diziyi neden bitiriyorlar? Kafamı biraz da buna yormak istiyorum. çünkü değil 8 sezon, Michael c. hall ölene kadar gidecek bir dizi.Dexxter final yaptığında yerini doldura bilecek bir dizi bulmak oldukça zor olacağa benziyor.

 

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

ETİKETLER

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir