Çay misali insan

Çay insan gibidir ya da insan çay gibidir. Derdi olan yanar durur, dimdik ayakta duranları görüyoruz, yakınlaşıyoruz ve onlarında yandığının farkına varıyoruz. Deniz feneri gibiler etrafı aydınlatırken dibini aydınlatamıyorlar. Lakin içindeki ruh güzel bir şeyler sunmak için yanmaya devam ediyor. Solarken güller, ezerken günler şöyle demli bir çay insana huzur vermesi ondandır. Bilinç altımızda çayı kendimize yakın gördüğümüz için mi böyle bilmiyoruz.

Çayı elinden bırakmamak lazım. İşe lafa dalıpta ilgilenmemek çayı soğutur. Çay sana elindekiyle yetinmen için mesaj verir. İlk önce beni bitir sonra bakarsın dalgana der. Bir çayın başına gelen en kötü şey unutulmaktır, önemsenmemektir, bir şey daha vardır o en kötüsüdür. Boğaz manzaralı bir yerde çayı değil manzarayı satan insanın zihniyetini hiç sevmez çay.

Çayı bekletmek onu acıtır ve içilmez hale sokar. Adaletin sağlanmasını ister, zamanında ve yerinde içeceksin. Geç olan hiç bir şeyi içine sindirmez ve bekletilirse tadını acı olarak sunar. Bekletmek hiç ona göre değildir, zira yemeğe göre çay seçemezsin ama çaya göre yemek seçebilirsin.

Çay demleyim mi? dedikten sonra bile ortam ısınır o gece uzun olur. Huzur sınırlı üretimde olduğu için kimsede olmayan bir şeyi ilk defa kullanıyormuş hissi verir bir bardak çay.

The following two tabs change content below.

Furkan Dede

Latest posts by Furkan Dede (see all)

Tags from the story
, ,

3 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir