Amadeo Modigliani – Genç Kadın Portresi ( Trajik Bir Son )

Amadeo neden çoğu portrelerinde insanların göz bebekleri yok ?

Çoğu o kadar uzaklara bakıyor ki, onları göremiyorum..

Kimilerinin aklına ressam ya da sanatçı denilince, sarhoş olmayı seven, bohem hayatı tercih eden insanlar gelmektedir. Modigliani bu kalıba en çok uyan sanatçılar arasındadır diyebiliriz. Yaşamı boyunca para ve sağlık hep onun için sorun teşkil etmiştir.

Modigliani oldukça trajik bir yaşam sürmüştür. Kendisi gibi bir ressam olan Jeanne Hebuterne ile dillere destan bir aşk  yaşamıştır. Ancak Modigliani  Musevi Jeanne’nin ailesi koyu katolikti. Zor bir sürece rağmen bir birlerinden kopmadılar. Üstelik bu aşk Modigliani’nin sanatına destek olmuş ve en verimli dönemini yaşamasını sağlamıştır.

Peki her aşk hikayesi mutlu sonla mı biter?

Keşke öyle olsaydı, ancak Modigliani’nin 11 yaşından beri ciğerleri ile başı dertte idi. Alkolizm boyutundaki alkol sevdası onu her geçen gün yaşamdan biraz daha koparıyordu. Sanatı parlamaya yakınken, kendisi her geçen gün solmaya başladı.

Ve bir gün büyük bir kriz Modigliani’nin kapısını çaldı. İleri derecede Tüberküloz menejit olduğunu öğrendikten 20 gün sonra henüz 35 inde yaşama veda etti. 9 aylık hamile olan eşi, Modigliani’nin ölümüne dayanamayarak, karnındaki bebeği ile evinin 5. katından atlayarak yaşamına son vermiştir..

Rivayete göre yakın arkadaşı olan Picasso, yaşamı boyunca onu kıskanan sanatçılar arasındadır. Öyle ki ölmeden önce son sözünün Modigliani olduğu söylenmektedir.

Ağıt Uludağ

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
, , ,

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir