À bout de souffle- Serseri Aşıklar

jean luc godard okuduğu bir gazete haberinden etkilenmiş ve olayları anlatan kısa notlarla filmin senaryosunu oluşturmuş.godard bunları geliştirmiş ve tamamen bağlı kalınan bir metin yerine, doğaçlama tekniği kullanılarak bu leziz film ortaya çıkmış..
film, rahatsızlık vermeyen kuralsızlığı, uzun olduğu kadar etkileyici diyaloglarıyla da dikkat çekiyor. özellikle yatak odasında michel ve patricia’nın muhabbetleri, sanki tanımadığımız iki kişinin, resimden müziğe ıvırdan zıvıra yaptıkları sıradan bir muhabbete kulak misafiri oluyormuşuz hissi uyandırıyor.. 
biraz hüzün, biraz tebessüm.. genelde ikisi birarada..böyle de değişik bir film işte..

Michel Poiccard (Jean-Paul Belmando), Marsilya’da bir otomobil çalar ve yolda bir polis öldürür. Paris’te Champs Elysées’de New York Herald Tribune gazetesi için stajyerlik yapan genç Amerikalı Patricia’yı (Jean Seberg) bulur. Daha önce bir kaç gece birlikte olmuşlardır.

Bir yandan Michel polis tarafından aranırken eski arkadaşlarıyla buluşup Roma’ya gidecek parayı almaya elde etmeye çabalar. Bu arada Patricia’yı da yanında götürmek ister. Patricia Michel’in cazibesine karşı koymakta güçlük çeker, duygularından emin olamaz.

Sonunda Patricia ile birlikte kaçak hayatına başladıklarında kız onu polise gammazlar. Michel Montparnasse’da bir sokakta vurulur.

Trufault’nun bir gazete haberinden yola çıkarak geliştirdiği fikrini Godard o güne dek dünyada örneği görülmemiş serbestlikte bir stilde ve sayısız okumaya açık, olabildiğince sempatik bir şekilde ortaya koyuyor. Karşımızda Fransız Yeni Dalgası’nın en müstesna yapıtlarından biri duruyor.
Yayın tarihi: 7 Şubat 1961 (Amerika Birleşik Devletleri)
Yönetmen: Jean-Luc Godard
Senaryo: Jean-Luc Godard
Sinematografi: Raoul Coutard
Film müziğinin bestecisi: Martial Solal
Oyuncular: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Roger Hanin,

The following two tabs change content below.
Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi

Latest posts by Ebubekir Ağbaba (see all)

Tags from the story
,

4 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir